Máme za sebou zimu jak „vyšitou“, takže ideální k hodnocení stavby (i když byla samozřejmě teprve první) a také už i celkem hodně dní opačného podnebí, tj. vedra na padnutí. Takže můžeme už celkem dobře hodnotit, jak se nám v Borůvce bydlí z pohledu stavby samotné.
Zima
Jsme přesvědčeni, že jsme udělali dobře, když jsme se rozhodli pro podlahové vytápění. Příjemný pocit když stojíte na dlažbě či plovoucí podlaze s podlahových topením, který nám popisoval zástupce firmy ŠTORC, která provedla realizaci našeho podlahového topení, jsme si vyzkoušeli sami v praxi. Na dlažbě je to znát ještě o něco víc než na plouvoučce. A pocit, když nestojíte v zimě na ledové dlažbě je opravdu fajn. Vyzkoušeli jsme také několik režimů podlahového topení a nakonec se jako nejlepší ukázal opravdu ten, který nám doporučila i sama firma ŠTORC. Tj. zapnutí funkce obou čidel, tedy jak prostorového tak podlahového. Také jsem si už v praxi vyzkoušela, že jsem se mýlila, když jsem si myslela, že plovoucí podlaha bude hřát, když bude topit. Nehřeje, to není účel:) Ale není ledová, takže i v zimě na ní můžete v pohodě ležet. A když se k tomu díváte ještě do hořících kamen …...... to je teprve potom paráda:)
Co nás příjemně potěšilo dál jsou i tepelně izolační vlastnosti baráčku. I když jsme „jeli“ s topením nějakou dobu v úsporném režimu, baráček si očividně držel relativně dobrou teplotu. Po následné změně na režim normální netrvalo „vytopení“ až zase tak dlouhou dobu. Navíc je možné si „pomáhat“ krbovými kamny. Takže kombinace, kterou jsme zvolili, tj. podlahové topení a krbová kamna (která jsou jen na 6 kw a jak se ukázalo dostačují), je podle našich dosavadních zkušeností opravdu dobrá.
Dalším testem bylo období, kdy se zjišťovala příčina vypadávání jističe – viz anabáze s vadnou koncovkou topného kabelu u kluků v pokoji. Co se týká dětí, tak byla vnitřní teplota samozřejmě nepřijatelná, ale i z tohohle pohledu si myslím, že můžeme hodnotit tepelně izolační vlastnosti baráčku jako dobré. Jednou nám topení nejelo cca od půlnoci do cca 7:30 hod (kdy jsme na to přišli) a vnitřní teploměr ukazoval nějakých 17 stupňů. A venku panovala v té době opravdu „paní zima“, protože v noci bylo nějakých -15 °C.
Zároveň jsme v průběhu zimy několikrát zkoušeli takový jednoduchý test, tj. přiložit uvnitř místnosti ruku na různá místa na zdi …........ Ruka nám ke zdi nepřimrzla:) A navíc zeď nebyla nikde (na zkoušeném místě) ani nijak extrémně studená. Což mluví ve prospěch Mont Servisu a provedenému zateplení baráčku.
Když jsme u izolace. Zvolili jsme 22 cm místo 20 cm v podkroví, tedy za příplatek. A jsme rádi, protože to vypadá, že ani střechou (potažmo půdou nad podkrovím) nám nějaký výrazný chlad do baráčku neprochází. Táhne kolem půdních schůdků, celkem logicky, protože úplně netěsní a je kolem nich po obvodu škvíra. To by ale měla vyřešit lišta po obvodu, kterou tam stejně chceme dát.
Na několika místech nám také v zimních období dost táhlo okny, a to hlavně francouzkými. To se ale snad vyřešilo poštelováním do firmy EURO Jordán. Určitě to zjistíme zase až v zimě.
Také nás dost mile překvapila termovize baráčku, kterou jsme nechali provést. Což mi připomíná, že na blogu stále ještě nemáme fotky a komentář k termovizi. Musíme doplnit:) Sice odborná firma, která termovizi provedla, našla několik problematických míst, ale celkově lze konstatovat, že tepelně izolační vlastnosti Borůvky jsou dobré, tj. že v tomto případě firma Mont Servise odvedla dobrou práci.
Takže se oklikou opět dostáváme ke stejnému tématu. Proč si firma, která je schopna postavit takový baráček, kazí sama sobě jméno svým přístupem? To asi pochopí jen málokdo.
Jo, ještě jedna důležitá informace, v zimě se pohybovala vlhkost uvnitř baráčku mezi 40 až 50 %.
Léto
Uvnitř baráčku teplo samozřejmě v tuhle roční dobu je. A nemalé:) Na druhou stranu ale nutno říct, že i za právě opět panujících tropech splňuje baráček naše představy. Pokud se tedy ráno (než přijdou vedra) důkladně vyvětrá a pak se pozavírají okna a stáhnou žaluzie (samozřejmě stačí pouze ta strana, kde právě svítí), pohybuje se odpoledne vnitřní teplota obýváku i na 26 stupních (s venkovní teplotou do 30 stupňů, pak to samozřejmě šplhá i uvnitř), a to cca od půl druhé pere do oken sluníčko. Orientace obýváku je pro doplnění a představu na jihozápad.
Severní strana, tj. spodní pokoj, a východní strana, tj. spodní koupelna, jsou odpoledne samozřejmě naprosto v pohodě. Panuje v nich příjemný chládek. Ráno do nich sice svítí sluníčko, ale „vytopit“ se nestihnou. I tady máme žaluzie, což je určitě také plus. Jen škoda, že žaluzie nejsou všude namontované tak, jak mají být.
A teď k podkroví. Tam už je to trošku horší, ale podle nás pořád přiměřené. A navíc je to dáno také orientací na světové strany. U kluků v pokoji (levý roh místnosti západ, pravý rok místnosti východ – z pohledu od dveří) ráno a dopoledne pere do oken sluníčko (i tady jsou žaluzie). Tím, že je to už patro, vyhřeje logicky místnost i víc než v přízemí. Večer kolem 21 hod je tady cca 27 nebo 28 stupňů (za venkovních teplot kolem 30 stupňů). Ale večer, když opadnout venku vysoké teploty, je možné pokojíček celkem rychle vyvětrat.
Když už jsme u větrání. V baráčku je možné vytvořit systematickým otevřením všech možných protilehlých oken či dveří pěkný průvan, který ráno a večer teplý vzduch vyžene ven:)
U nás v ložnici je to se sluníčkem stejné jako v obýváku, protože ložnice je nad ním. Vnitřní teplota je tu ale opět logicky vyšší, protože jsme v patře. Večer se ale také dá celkem rychle vyvětrat.
Co mně se osobně osvědčilo je menší průvan v podkroví během celého dne. Pokud tu alespoň trošku profukuje vzduch, není potom vnitřní teplota tak strašná. Když se ráno vyvětrá a potom všude v podkroví zavřou okna (jako v přízemí), je tu za chvilku jako „v peci“ a nedá se tu moc vydržet. Tím myslím, že 29 stupňů úplně v pohodě.
A pak tu máme půdu nad podkrovím. Tak v těhlech tropech se na půdu musí buď opravdu ráno a nebo pak zase až večer. V průběhu dne je to celkem nemyslitelné. Maximum je asi tak 5 minut než padnete:) To se ale asi dá také celkem logicky vysvětlit. Něco jako když sedí poklička na hrnci:) Poklička je střešní krytina:) A na podlaze půdičky 22 cm izolace …... takže asi tak:)
Abychom to shrnuli, po „kvalitní“ zimě i právě probíhajícím „kvalitním“ létu můžeme už hodnotit vlastnosti našeho baráčku. A ten v podstatě splňuje naše představy o bydlení v dřevostavbě.
pondělí 12. července 2010
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat